Perdeler Hangi Programda Yıkanır?

Perdeler Hangi Programda Yıkanır, Perde hangi ayarda yıkanır, Perde kaç derecede yıkanır,
perde nasıl yıkanır?

Perdeler bir evin hem dışarıdan hem de içeriden güzel görünmesini sağlayan detaylardır. Perde kullanımı uzun yıllardır hayatımızda var olmaya devam ediyor. Zamanla duyulan ihtiyaç doğrultusunda perde tasarımında ve üretiminde farklılıklar yapıldı. Günümüzde farklı kumaşlarla, farklı tasarımlarda perde üretimi yapılıyor. Tasarlanan perdelerin uzun yıllar kullanılması için bazı koşullara uyum sağlaması gerekiyor.

Yılın her mevsimi kullanılan, uzun yıllar kullanılmaya devam eden perdeler hangi programda yıkanır? Perdeler yıl içerisinde genellikle iki defa olarak yıkanıyor. Ev hanımları perdelerin zarar görmemesi için kaç derece yıkanacağını merak ediyor. Perde kumaşı hassas bir yapıya sahip olduğu için perdeleri doğru ayarda yıkamak gerekiyor.

Perde Temizliğinde Nelere Dikkat Edilir?

Perde kullanımı ev ve işyerlerinin gizliliğini sağladığı gibi iç dekorasyonu tamamlar. Aynı zamanda kullanılan perdeler gün içinde güneş ışığını kontrol etmek için faydalıdır. Perdeler zamanla kirlenir. Perde üzerinde koyu izler oluşabilir. Kirlenmiş perdeler direk göze çarpar ve kötü bir izlenim bırakır. Fakat düzenli olarak temizlenen perdeler kendi rengini koruyarak temiz bir görünüme sahip olur. Perdeler yıl içinde genellikle iki defa yıkanmaktadır. 6 ayda bir yıkanan perdeler baharı karşılarken makinede yıkanır. Makinede perdeler hangi programda yıkanır?

Perde temizliği elde yapılan bir işlem değildir. Perdeler makinede yıkanır. Makinede perde yıkarken hangi ayarda yıkama yapıldığına dikkat edilmelidir. Özel kumaşla üretilen perdeler sıradan bir yıkamayla temizlenmez. Makinede yıkanan perdeler için hassas programlar tercih edilmelidir. Eğer makinede hassas program yoksa sentetik programda perdeler yıkanabilir. Perdeler hangi programda yıkanır? Makinede yıkanan perdeler 30 derecede ve 400 devirde yıkanabilir.

İdeal yıkama ayarı 30 derece ve 400 devirdir. Yüksek sıcaklıkta ve uzun devirde perde yıkamamak gerekir. Derece arttığında perde kumaşı, perde üzerindeki desenler zarar görebilir. Düşük derecede ve kısa devirde perde yıkamak da pek uygun olmayacaktır. Bu durumda perdeler derinlemesine temizlenmemiş olur.

Perde hangi ayarda, hangi derecede yıkanır?

Tül perdeler ve saten perdeler farklı derecelerde yıkanabilir. Bazı ev hanımları aynı derecede ve devirde yıkasa da tül perdelerin kumaşı daha hassas yapıya sahiptir. Bu nedenle tül perdeler yıkanırken daha düşük ayarda yıkama yapılabilir. Saten perdeler daha kalın kumaşa sahip olduğu için onlar tül perdelere göre daha dayanıklıdır. Bazı çamaşır makinelerinde perde ayarı bulunmaktadır. Perdeler makinede yıkanırken perde ayarı seçilebilir. Perdelerin derinlemesine temizlenmesi için bulaşık makinesi deterjanı kullanılabilir. 1 adet deterjan perdelerle birlikte makineye atılarak yıkanabilir. Bu yöntem özellikle tül perdelerde etkilidir.

Makinede yıkanan perdeler yıkama işleminin hemen ardından doğrudan asılmalıdır. Perde, makinede çok beklediği sürece kırışır. Perdeleri açmak biraz zor ve zahmetlidir. Bu nedenle perdeleri yıkama işleminin ardından doğrudan asmak daha iyi olacaktır. Perdeler hangi programda yıkanır diye merak eden ev hanımları eğer çamaşır makinesinde perde ayarı varsa o ayarda yıkayabilir. Perde ayarı yoksa hassas ayarda yıkama yapabilir. Hassas ayar olmayan makinelerde sentetik ayarda 30 derecede ve 400 devirde yıkama yapılabilir.

 

https://tr.pinterest.com/mystilhome/

https://www.facebook.com/mystilhome

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Yol Tarifi WhatsApp